Infofest 2013

PORUKE 2013

XX Festival informatičkih dostignuća – INFOFEST 2013 održan je u Miločeru (Budva), od 29. septembra do 5. oktobra, pod sloganom „Poruke“. Ovaj, najznačajniji ICT skup u regionu, okupio je gotovo hiljadu registrovanih učesnika. Bila je to još jedna dobra prilika za razmjenu iskustava i sticanje novih znanja u oblasti razvoja i primjene informaciono-komunikacionih tehnologija. Na Infofest-u su, i ove godine, učestvovali predstavnici velikih poslovnih sistema, državne i javne uprave, finansijskih instutucija i drugih privrednih sektora.

FESTIVAL DOSTOJAN JUBILEJA

Program jubilarnog INFOFEST-a 2013 ispunio je očekivanja organizatora, ali i višegodišnjih učesnika festivala, kako po broju učesnika o zvaničnom programu, tako i po kvalitetnim animativnim sadržajima. I ovog puta je vrijednost Festivala potvrdilo učešće brojnih kompanija, svjetskih i regionalnih lidera iz oblasti info-tehnologija kao i predstavnika državnih institucija iz zemalja regiona.

Na INFOFEST-u 2013 u ekskluzivnom statusu učestvovali su Hewlett-Packard, SBS, Pošta Crne Gore, Bassilichi, E-Smart Systems, Crnogorski Telekom, Čikom, Asseco SEE i Saga.

U ostalim formama INFOFEST-a 2013 učestvovali su:

IBM, SAP, Digit, Oracle, IT Excellence, Telenor, Ericsson Nikola Tesla, Radio-difuzni centar Crne Gore, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore, ENEL PS, Axis Communications, Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore, JISA Info Review, Centralna banka Crne Gore, IP Way, Žejn, Infolink, SRC Sistemske integracije, Telegroup, Microsoft, JP Pošta Srbije, Programmer, ASW Inženjering, Napopust, Glavni grad – Podgorica, Koving, Intellex, MFC-Mikrokomerc, Energoprojekt Energodata, Gama System.

INFOFEST je specifičan i po velikom broju posebnih programskih ostvarenja. U agendi INFOFEST-a 2013 bili su i sledeći posebni programi:

  • XI Međunarodna konferencija: „Zaštita korisnika usluga elektronskih komunikacija“;
  • „Messages“ – pozivna izlaganja: Arthur Riel, Francisco Garcia Moran, Jean Gonie, Renchard Posch;
  • International Workshop on Emerging Communication Technologies – WECT 2013;
  • III Menadžment savjetovanje poštanskih uprava: „Digitalna teritorija pošte“;
  • Panel: „Digitalnim putevima Evrope“;
  • Konferencija: „Uloga digitalne pismenosti u razvoju društva zasnovanog na znanju“;
  • „Mogućnosti i ograničenja eksternalizacije IS u bankarskom sektoru“ (debatni program);
  • Prezentaciono diskusioni program Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije C. Gore

Veliku pažnju organizatori Festivala poklanjaju autorskim radovima. U kategoriji autorskih radova prezentovana su 22 najuspješnija rada odabrana po javnom konkursu INFOFEST-a.

Tokom dvadeset godina postojanja Festival je zabeležio ukupno 19.013 registrovanih učesnika. I ove godine Festival je premašio hiljadu učesnika i još jednom dokazao da se sa pravom može nazvati međunarodnom manifestacijom od velikog značaja za region.

Tome u prilog govori činjenica da je INFOFEST 2013 imao 1.192 registrovana učesnika iz 37 država.

Zbog toga i ne čudi velika medijska pažnja koju štampani i elektronski mediji poklanjaju INFOFEST-u svih ovih godina. Sa INFOFEST-a 2013 izvještavalo je 17 medijskih redakcija sa 35 akreditovanih predstavnika.

 

PROGRAM

  PONEDJELJAK 30. septembar
09.30-12.30 Kongresna sala B+C „Zaštita interesa korisnika usluga elektronskih komunikacija“ XI Međunarodna konferencija (sesija 1)
Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU)
10.00-10.30 „Plavi salon“ „Portal e-peticije“
Ivan Lazarević, pomoćnik ministra, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
10.30-10.50 Kongresna sala A „Daily Deals Websites: Case Study www.napopust.me in Montenegro“
Srđan Grujić, MBA, izvršni direktor, Napopust
10.45-11.15 „Plavi salon“ “2gether4tomorow“
Jelena Vasilijević, CEO, Ivan Sabo, CTO, Intellex
11.00-11.30 Kongresna sala A “Gama System Perception Analytics – Technology for Capturing and Analysis of Mass Data from Social Networks”
Matevž Gačnik, tehnički direktor, Gama System
11.30-12.00 „Plavi salon“ “Balanced Scorecard Method – pogledajte Vašem poslovanju u oči”
Goran Ličanin, generalni direktor, IT Excellence
11.45-12.05 Kongresna sala A “Najnovija dostignuća u primjeni prepoznavanja i analize objekata u video materijalima”
Miloš Ljumović, izvršni direktor, Programmer
12.15-14.00 „Plavi salon“ “Digitalna pismenost kao preduslov razvoja informacionog društva” (panel)
Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
14.00-17.00 Kongresna sala B+C „Zaštita interesa korisnika usluga elektronskih komunikacija“ XI Međunarodna konferencija (sesija 2)
Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU)
17.30-19.00 „Plavi salon“ “Proces digitalizacije u Crnoj Gori” (panel)
moderator: Ratka Strugar, pomoćnica ministra, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
17.45-18.15 Kongresna sala A+B “Technology Challenges in the Networked Society”
Željko Popović, Vanesa Čačković, Ericsson Nikola Tesla
18.30-19.00 Kongresna sala A+B Crnogorski Telekom (1) / Ekskluzivni učesnik
19.15-19.45 Kongresna sala A+B “Resursni portal Ministarstva zdravlja Crne Gore”
Milan Jevtić, direktor poslovnog razvoja, Saga Beograd / Ekskluzivni učesnik

 

  UTORAK 1. oktobar
09.30-13.00 Kongresna sala B+C „Zaštita interesa korisnika usluga elektronskih komunikacija“ XI Međunarodna konferencija (sesija 3)
Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU)
10.00-10.30 Kongresna sala A „Elektronski servisi. Web-shop“
Pošta Crne Gore / Ekskluzivni učesnik
10.00-10.30 „Plavi salon“ „Optimizacija troškova, upravljanje procedurama rada i arhiviranje dokumentacije“
Branko Milosavljević, direktor programa, SRC sistemske integracije
10.45-11.15 Kongresna sala A „Prednosti korišćenja elektronskih dokumenata sa primerom elektronske arhive akcionara i rešenje POREZ+“
Tadej Drmaž, Žejn; Marko Elazar, Enegoprojekt – Energodata
10.45-11.15 „Plavi salon“ „Rural Connectivity: Bridging the Digital Divide with Fixed Wireless Broadband!“
Aleksandar Stojanović, Product Manager, TeleGroup; Elwira Koszewska, Cambium Networks
11.15-11.45 „Plavi salon“ “Aastra – Video and Mobility as a Natural Way of Communication Becomes Essential”
Peter Friedsam, Sales Director, Aastra Austria
11.30-12.00 Kongresna sala A „Evolucija poslovno-informacionog sistema Pošte Srbije“
Zoran Mišić, Pošta Srbije; Marko Ristić, Microsoft Software
12.00-12.30 „Plavi salon“ „Rizici IT infrastrukture i preventivne mere“
Višnja Dinić, Project Manager, ENEL PS
12.45-13.15 „Plavi salon“ “Profesionalna rešenja za enkripciju u mrežama državnih organa sa mogućnošću modifikacije algoritama”
Milan Marković, direktor inženjeringa, TeleGroup
13.30-14.00 „Plavi salon“ “Dobre stvari pokreću svijet”
Telenor
16.00-19.00 „Plavi salon“ Autorski radovi (sesija 1)
17.45-18.15 Kongresna A+B “Crnogorska turistička ponuda u susret izazovima novih medija”
Predrag Jelušić, državni sekretar, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
17.45-18.15 Kongresna sala C “IBM rešenja za unapređenje Vašeg poslovanja”
IBM
18.30-19.00 Kongresna A+B “SQL Server 2012 – Overview”
Ranko Raičević, Technical Account Manager, Microsoft Montenegro
19.15-19.45 Kongresna A+B “Retrospektiva za budućnost”
Goran Đaković, predsednik, Branislav Vujović, predsednik NFG, Saga / Ekskluzivni učesnik

 

  SRIJEDA 2. oktobar
10.00-10.30 Kongresna sala A+B “20 godina – informatika sa ljudskim likom”
Vladan Tabaš, Dragan Kenjić, Čikom / Ekskluzivni učesnik
10.45-11.15 Kongresna sala A+B “Plug-in to the Cloud with Oracle Data Base 12c”
Oracle
10.45-11.15 Kongresna sala C “Platforma za SMS servise u Open Source tehnologiji – rješenje za naplatu parkinga”
Zoran Glomazić, direktor, Dejana Mugoša, DBA, Centar za informacioni sistem – Glavni grad Podgorica
11.30-12.00 Kongresna sala A+B “Univerzalnost FIS ERP rešenja“
Nikola Bresliev, direktor razvoja ERP softvera, Digit
11.30-12.00 Kongresna sala C “HP Converged Storage: 3PAR StoreServ 7000 – Tier 1 Capabilities at a Mid-Range Price”
Nemanja Milutinović, Hewlett Packard / Ekskluzivni učesnik
12.15-12.45 Kongresna sala A+B “Savremeni koncept IP video nadzora”
Milija Vasović, Marko Ilić, Koving
12.15-12.45 Kongresna sala C “Nova inicijativa: Servisi državne uprave u privatnom hosting okruženju”
Goran Veljović, direktor prodaje i marketinga, E-Smart Systems / Ekskluzivni učesnik
12.45-13.15 “Plavi salon” “Storage Challenge in a Years to Come
Marko Sluga, System Engineer, CHS
13.00-13.30 Kongresna sala C „Osvoji Internet – surfuj pametno!“
Radule Novović, pomoćnik ministra, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije,
Adrijana Husić, PR menadžer, Telenor
13.00-14.00 Kongresna sala A+B “Konsolidacija IS Centralne banke Crne Gore”
Dejan Abazović, direktor Sektora za informacione tehnologije, Centralna banka Crne Gore
16.00-19.00 “Plavi salon” Autorski radovi (sesija 2)
17.00-19.00 Kongresna sala A+B “Perspektive razvoja elektronskih komunikacija u Crnoj Gori” (panel)
moderator: Ratka Strugar, pomoćnica ministra, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
18.00-19.00 Kongresna sala C „Mogućnost i ograničenja eksternalizacije IS u bankarskom sektoru Crne Gore“ (okrugli sto)
uvodničari: Dejan Abazović, Darko Bulatović, Centralna banka Crne Gore
19.15-19.45 Kongresna sala A+B Crnogorski Telekom (2) / Ekskluzivni učesnik

 

  ČETVRTAK 3. oktobar
10.00-11.00 Kongresna sala „Regionalna saradnja u izgradnji informacionog društva“ („key notes“ sesija)
10.00-14.00 “Plavi salon” “Digitalna teritorija pošte“ III Menadžment savjetovanje poštanskih uprava regiona (sesija 1)
Pošta Crne Gore
11.30-12.40 Kongresna sala “Cloud Computing – The Snapshot of Progress” (panel)
moderator: Dejan Cvetković, CTO, Microsoft CEE
11.40-12.10 Kongresna sala Cloud Computing – Lessons Learnt After „Graduation“
Arthur Riel, Chief IT Architect, World Bank (invited lecturer)
12.10-12.40 Kongresna sala „Privacy Considerations in Modern IT“
Jean Gonié, Director of Privacy Policy, Microsoft EMEA (invited lecturer)
17.00-20.00 Kongresna sala „Digital Roads of Europe“ (panel)
moderator: Dejan Cvetković, CTO, Microsoft CEE
17.10-17.40 Kongresna sala „The European Digital Agenda: Framework, Challenges, Opportunities“
Francisco Garcia-Moran, Chief IT Advisor, European Commission (invited lecturer)
17.40-18.10 Kongresna sala „The Austrian Mobile Electronic Identity – Boosting Comfort and Meeting Upcoming Needs“
prof Reinchard Posch, CIO, Federal Government of Austria (invited lecturer)
18.10-18.40 Kongresna sala “eGovernment – Estonian Experiences on Interoperability of IT Systems in Government”
Arvo Ott, Director, eAcademy-Tallinn, Estonia (invited lecturer)
18.40-19.00 Kongresna sala “Digital Agenda of Serbia 2020”
Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija / Uprava za Digitalnu agendu, Republika Srbija
19.00-19.20 Kongresna sala „Crna Gora: Od Digitalne agende do implementacije“
Ružica Mišković, načelnica odeljenja za međunarodnu saradnju i evropske integracije,
Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
19.20-19.40 Kongresna sala „Unapređenje servisne funkcije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije primenom ICT“
Slobodan Nedeljković, pomoćnik ministra, MUP Srbije (izlagač po pozivu)
18.30-20.00 “Plavi salon” „Digitalna teritorija pošte“ III Menadžment savjetovanje poštanskih uprava regiona (sesija 2)
Pošta Crne Gore

 

PETAK 4. oktobar
10.00-10.30 Kongresna sala A+B „Elektronske peticije: Glas građana“ – Petar Kapetanović
„Upravljanje štampom“ – Nenad Vraneš
Čikom / Ekskluzivni učesnik
10.00-14.00 Kongresna sala C “Digitalna teritorija pošte” III Menadžment savjetovanje poštanskih uprava regiona (sesija 3)
Pošta Crne Gore
10.00-13.00 „Plavi salon“ WECT 2013 – 2nd International Workshop on Emerging Communications Technologies (Session 1)
10.45-11.15 Kongresna sala A+B „Introduction of Company and Products“
Armando Casale, Head of Communication and New Media ,Nenad Milanović, Sales and Products Development Manager,
Bassilichi CEE / Ekskluzivni učesnik
11.30-12.00 Kongresna sala A+B “Studija slučaja: Implementacija SAP rešenja u javnim finansijama Grada Beograda”
SAP West Balkans
12.15-12.45 Kongresna sala A+B „Solutions for ATM Security Threats“
Dušan Biga, Asseco SEE / Ekskluzivni učesnik
12.45-13.15 Kongresna sala A+B „Position Your Multi-Channel Closer to Omni-Channel Banking“
Miša Tomašev, Solution Sales Specialist, Asseco SEE / Ekskluzivni učesnik
17.00-18.30 Kongresna sala A+B “Informaciona bezbjednost: stanje i perspektive” (panel)
moderator: Adis Balota, pomoćnik ministra, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije
16.00-18.00 „Plavi salon“ WECT 2013 – 2nd International Workshop on Emerging Communications Technologies (Session 2)

 

AUTORSKI RADOVI

Sesija 1 / utorak, 01.10.2013. od 16.00 -19.00 

  • „Specifičnosti upravljanja IT projektima“ (Nemanja Avlijaš, ASW Inženjering d.o.o)
  • „Kombinovanje logičkog i fizičkog modela procesa u agile softverskim projektima“ (Zdravko Kordić, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • „Using Polyglot Persistence to Keep the Sensitive Data Protected“ (Dijana Vuković, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • „Primene Data Mining u zdravstvu“ (Milovan Obradović, Vojnomedicinska akademija Beograd)
  • „Security Issues of Restiful Web Services and the Possibilities of Automatic Security Vulnerability Detection“ (Ognjen Joldžić, Zoran Đurić, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • „Višedimenzionalno modeliranje u poslovnoj inteligenciji“ (mr Jelena Lukić, Marko Momčilović, JP Elektromreža Srbije Beograd)
  • „Ključni organizacioni faktori u izboru arhitekture skladišta podataka“ (mr Jelena Lukić, Marko Momčilović, JP Elektromreža Srbije Beograd)
  • „Mrežna komunikacija na android platformi i mehanizmi njene zaštite“ (doc dr Zoran Đurić, Danijela Zoran, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • “Problem poravnjanja IT-a i poslovanja kod osiguravajučih kompanija” (Radovan Cvetković, Telekom Srbija ad Beograd, Mr Dušan Krstajić, Infolink doo Beograd, Mr Milosav Majstorović, Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije Beograd)

Sesija 2 / sreda, 02.10.2013. od 16.00 – 19.00

  • “Mogućnosti implementacije servisno orijentisane arhitekture u telekomunikacionim mrežama nove generacije” (Srđan Bundalo, M:Tel ad Banja Luka, Gordana Gardašević, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • „Uporedna analiza performansi MYSQL-a i REDIS-a kao predstavnika relacionih i NoSQL baza podataka“ (Zlatko Dejanović, Željko Džafić, Ratko Dejanović, Elektrotehnički fakultet Banja Luka)
  • „Living in the Network Society – Smart City Platform“ (Vanesa Čačković, Željko Popović, Ericsson Nikola Tesla, Zagreb)
  • “Matrica optimizacije sistema štampe na primeru Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike” (mr Đuro Klipa, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, Republika Srbija, mr Rade Dragović, Ministarstvo pravde i državne uprave, Republika Srbija)
  • “Preporuke TM foruma za ugovaranje SLA u slučaju pružanja IPTV usluge” (Srđan Bojičić, Telekom Srbija)
  • “NETSOLVER – program za automatsku konfiguraciju ADSL rutera u informaciono komunikacionoj intranet mreži JP PTT saobraćaja “Srbija” (Saša Bugarski, JP PTT saobračaja “Srbija”, Direkcija za IT i EK, Regionalni sektor za IT Novi Sad)
  • “Sistem video nadzora za automatsko prepoznavanje registarskih tablica motornih vozila” (mr Vojkan Nikolić, dr Predrag Đikanović, Nebojša Jokić, MUP Republike Srbije)
  • “Mobilna aplikacija “Meni najbliža” i cloud arhitektura u Komercijalnoj banci”(Novak Marković, Bojan Puhalo, Dejan Stanić, Komercijalna banka a.d. Beograd)
  • “Implementacija EMC Documentum-a u Poresku upravu Srbije” (Aleksandar Milovanović, Ivana Rakić, Miloš Nikolić, Poreska uprava Republike Srbije)
  • “Produženje registracije vozila na ovlašćenim tehničkim pregledima” (Slobodan Nedeljković, dr Predrag Đikanović, Duško Sivčević, MUP Republike Srbije)
  • “Solarenergo – New e-Service for Municipalities”  (Matej Gomboši, Municipality Beltinci, Slovenia)
  • “Kako povezati?” (Igor Đurić, Miloš Vesković, Delta Holding, Beograd)

NAGRAĐENI NA INFOFESTU 2013

Na završnoj zajedničkoj sjednici Upravnog i Stručnog odbora Festivala informatičkih dostignuća-INFOFEST 2013 donijeta je sljedeća

O D L U K A

o dodjeli nagrada i priznanja najuspješnijim učesnicima ovogodišnje manifestacije:

Pohvala je pripala autorima Igoru Đuriću, Milošu Veskoviću, “Delta holding” Beograd, za rad “KAKO POVEZATI?”.

Specijalno priznanje dodjeljeno je grupi autora, Slobodanu Nedeljkoviću, dr Predragu Đikanoviću i Dušku Sivčeviću, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije za rad “PRODUŽENJE REGISTRACIJE VOZILA NA OVLAŠĆENIM TEHNIČKIM PREGLEDIMA”.

Za inovativnost u predstavljanju turističke ponude Crne Gore na bazi informaciono-komunikacionih tehnologija priznanje je dodjeljeno Ministarstvu održivog razvoja i turizma Crne Gore.

Priznanje je dobila i kompanija “Crnogorski Telekom” za najznačajniju festivalsku komercijalnu objavu novih rješenja za unapređenje mreža i servisa na INFOFEST-u 2013.

Za izuzetan doprinos afirmaciji Festivala informatičkih dostignuća kroz organizaciju XI Međunarodne konferencije regulatornih tijela u sektoru elekronskih komunikacija pod nazivom “ZAŠTITA INTERESA KORISNIKA USLUGA ELEKTRONSKIH KOMUNIKACIJA” dodjeljeno je posebno priznanje “Agenciji za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore” i “Međunarodnoj uniji za telekomunikacije” (ITU).

Za kvalitativan doprinos INFOFEST-u kroz organizaciju III Menadžment savjetovanja poštanskih uprava regiona pod nazivom “DIGITALNA TERITORIJA POŠTE” dodjeljeno je posebno priznanje “Pošti Crne Gore”.

Kompanija “Gama System” iz Ljubljane primila je pohvalu za inovativan pristup analizi podataka sa društvenih mreža u rješenju “GAMA SYSTEM PERCEPTION ANALITICS”.

Specijalno priznanje sa ovogodišnjeg festivala ponijela je kompanija “Energoprojekt-Energodata” za inovativan doprinos objedinjavanju razvojnih i tehnoloških resursa iskazan kroz zajednički nastup sa komanijama “Žejn” iz Jesenica i “Bassilichi” iz Beograda.

Nagradu za najbolji autorski rad odabran po Javnom konkursu INFOFEST-a 2013 dobio je Matej Gomboši iz Opštine Beltinci (Slovenija) za rad “SOLARENERGO – NEW E-SERVICE FOR MUNICIPALITIES”.

Za nabolji debitanstki nastup na INFOFEST-u 2013, dodjeljena je nagrada kompaniji “Koving”.

Kompanija E-SMART SYSTEMS dobia je nagradu za najbolje rješenje prezentirano na INFOFEST-u 2013, za projekat “SERVISI DRŽAVNE UPRAVE U PRIVATNOM HOSTING OKRUŽENJU”.

Glavnu festivalsku nagradu za najbolji kompanijski nastup na jubilarnom XX INFOFEST-u ravnopravno su podjelile kompanije “Saga” Beograd i “Čikom” Podgrica.

PRESS CLIPPING – INFOFEST 2013

Mediji su nezaobilazni deo logistike INFOFEST-a. Tradicionalno, veliki broj redakcija štampanih i elektronskih medija prati dešavanja Festivala.

Tokom godina, menjali su se uslovi i mogućnosti saradnje, proširivali se oblici izveštavanja uslovljeni novim tehnološkim mogućnostima, ali srž priče je ostala nepromijenjena. Prava i potpuna informacija!

Ovdje možete preuzeti press clipping INFOFEST 2013.